Jeg bruger Stevia i stort set alt mit bagværk, lige fra diverse brød og boller til kager af stort set en hver art. Kagerne, som jeg bager ved brug af Stevia, er ikke helt ligeså store kaloriebomber som kager hvor der er brugt sukker. Der er selvfølgelig stadigvæk både smør og andre kalorieholdige ingredienser i, men de er i hvert fald bedre for blodsukkeret, og man kan også med god samvittighed spise et enkelt stykke en gang i mellem uden at skulle være bange for at tage på i vægt af den grund.
Hvis man ikke kan holde vægten er det i hvert fald ikke på grund af mine kager, plejer jeg altid at sige. Så er det på grund af noget andet. Stevia er fantastisk drøj i brug, og dermed er det i sidste ende ikke et vildt dyrt produkt. Hvad der nok er det dyreste ved det, er at det ikke er lykkedes mig at finde det i det lokale supermarked, men at jeg derfor altid skal købe det over nettet, og derfor skal betale portoen oveni.
Jeg plejer grinende at sige til min kone, at vores husholdning snart skal have en eller anden form for mængderabat på køb af Stevia fordi vi køber det så ofte, og er med til at holde forretningen for poducenten kørende. Hvor stort et beløb vi bidrager med årligt har vi dog ikke helt turde at gøre op. Vi køber nok en ny portion 1 til 2 gange om måneden. Vi taler godt om produktet vidt og bredt, og for nyligt er vores nabo derfor også hoppet med på trenden. Det gjorde hun fordi hun smagte vores herlige nybagte brød, og slet ikke kunne stå for det. Vi erklærede at den store hemmelighed bag vores brød måtte være Stevia.